CZYLI ROWER, PUSZCZA KAMPINOSKA I TY

  • Zamczysko

    Zamczysko - to tu ukryto skarby Królowej Bony. Tak o tym leśnym grodzisku mówią legendy.

  • 80. lat temu Polacy zwyciężyli w Bitwie pod Grabiną

    Polskie siły 9. Pułku Ułanów kierowały się przez Famułki Brochowskie na Łubiec i Roztokę. Rekonesans dał informacje, że od południa z Leszna posuwają się niemieckie czołgi. Hitlerowska piechota zmotoryzowana zajęła wieś Grabina.

  • Z wizytą u Frycka

    Będziemy oglądać najgrubsze drzewo wo Polsce- Lesznowską Topolę, przechadzać się między starymi chatami w skansenie i słuchać letniego koncertu przed domem Frycka Chopina.

  • Koniec Atomowej Kwatery Dowodzenia

    W miejsce historycznej Atomowej Kwatery Dowodzenia powstanie noclegownia dla nietoperzy. Kampinoski Park Narodowy...

  • Karpaty - Zamczysko - Górki

    Ruszamy cieniutką ścieżką wśród zabagnionego terenu...

niedziela, 13 lutego 2022

Bileciki do kontroli!

 


Bileciki do kontroli! Czy przyjezdni wchodząc do Puszczy Kampinoskiej będą musieli zapłacić za wstęp do parku narodowego? Taka ewentualność staje się coraz bardziej realna. 

Do uzgodnień został przekazany projekt ustawy o parkach narodowych. Do przyjęcia proponowanych rozwiązań jeszcze daleka ścieżka legislacyjna, ale już dziś można się zastanowić nad wariantami rozwoju przepisów w KPN. Projekt powołuje nowe ciało prawne Polskie Parki Narodowe w miejsce dotychczasowych 23 parków narodowych. 

Pozwala też pobierać opłaty za wstęp do parku narodowego nie tylko od dalszych przyjezdnych, ale też od mieszkańców gmin sąsiadujących z tym obszarem chronionym. Oznaczałoby, że mieszkańcy ośmiu gimin puszczańskich (Łomianki, Czosnów, Leoncin, Brochów, Kampinos, Leszno, Stare Babice, Izabelin) do KPN wchodziliby za darmo. Jednak już okolicznych jak Błonie czy Ożarów Mazowiecki, a także mieszkańcy Warszawy mogliby za wstęp zapłacić. Nowe przepisy nie mówią nic o obowiązku wprowadzenia takiej płatności, ale... wprowadzają ogólną zasadę, że wstęp do parków narodowych jest płatny. 

W uzasadnieniu ustawy wprost powołano się na przykład Kampinoskiego Parku Narodowego: "Przyjęcie tego rozwiązania jest niejako konsekwencją przyjęcia założenia o pobieraniu opłat we wszystkich parkach. Zwolnienie z opłat mieszkańców gmin sąsiadujących powoduje, że np. nie jest opłacalne wprowadzenie opłat za wstęp w Kampinoskim Parku Narodowym, bowiem zwolnieniem objęci są mieszkańcy Warszawy, licznie odwiedzający ten Park (ponad 1 mln osób rocznie). Tym samym Park ponosi określone koszty utrzymania infrastruktury turystycznej oraz sprzątania odpadów, nie uzyskując z tytułu wstępu żadnych korzyści, pozwalających choćby na pokrycie wymienionych kosztów."

Tych "ale" do możliwości wprowadzenia opłat za wstęp do KPN jest całkiem pokaźny zestaw. Z jednej strony Puszcza Kampinoska to nie Tatrzański Park Narodowy i nie wystarczy postawić kilkunastu budek z poborem opłat na wjeździe. Można sobie już za to wyobrazić wprowadzenie płatności przez internet, aplikację itp. i wyrywkowe kontrole na szlakach. Możliwe jest też objęcie opłatą kilku dużych parkingów na terenie Puszczy. Dla chcącego ściągnąć opłatę od turystów możliwości jest wiele. Czy wariant biletowy zostanie prawnie i fizycznie zrealizowany, czas pokaże.
Udostępnij:

Coraz więcej dróg rowerowych do Puszczy Kampinoskiej



Droga rowerowa przez środek Puszczy Kampinoskiej rośnie w oczach. Trasa dla rowerów z Błonia do Leszna jest już w połowie ukończona. Asfaltowa ścieżka wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 579 jest już skończona na odcinku od Białutek do Leszna, zaawansowane prace są w samym Lesznie, a w pierwszych dniach lutego rozpoczęto budowę odcinka między Julinkiem a Łubcem. Cieszy fakt, że tam, gdzie było to możliwe, rowerzyści pojadą nie przy samej jezdni tuż obok samochodów, ale dobrych kilka metrów od trasy, więc komfort podróży jednośladem będzie większy. Tuż za lasem w Julinku wycięto na trasie budowy krzaki i drobne zadrzewienie, ułożono pierwsze krawężniki. Najtrudniejszy odcinek biegnący przez las od Leszna do Julinka praktycznie do tej pory pozbawiony na tym odcinku przejezdnego dla rowerzystów szlaku będzie największym wyzwaniem. 



Odcinek z Błonia do Białut ma być budowany przez województwo mazowieckie ze środków unijnych, trasa na terenie Gminy Leszno przez ten samorząd na bazie projektu „Rozwój zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej poprzez budowę tras rowerowych na terenie gminy Leszno”. Problem jest z odcinkiem między Białutami a Białutkami, w zeszłym roku była nawet akcja zbierania podpisów pod petycją o przedłużenie budowy drogi rowerowej przez władze wojewódzkie. Czy znajdą się na to środki, informacje na ten temat do mnie nie dotarły. Na razie widać tylko mocno rozkopaną i zamkniętą dla ruchu remontowaną trasę 579. Czy w przyszłości jadąc z Błonia do Puszczy Kampinoskiej będzie trzeba na odcinku niecałych dwóch kilometrów wrócić na ruchliwą jezdnię? Nie takie rzeczy widziałem w infrastrukturze rowerowej.


Pozytywnie zapowiada się projekt budowy systemu ścieżek rowerowych na terenie samego Kampinoskiego Parku Narodowego. Samorządy Puszczy Kampinoskiej podpisały porozumienie w tej sprawie już w zeszłym roku, realizacji w terenie na razie nie widać. Plany są ambitne. Poprowadzenie szlaków rowerowych okalających park i prowadzących przez jego wnętrze. Obecnie istnieją szlaki rowerowe w KPN, to jednak miałaby być nowa jakość. W planach mają być miejsca postojowe z zapleczem dla rowerzystów. Z dostępnych dokumentów trudno wynioskować, jakiej kategorii będą to ścieżki rowerowe. Na mapie załączonej do projektu widać, że część tych tras będzie biegła utwardzonymi już odcinkami dróg na terenie wsi w puszczy. Czy tam zostaną jedynie wyznaczone, a dokładnie wymalowane znaki poziome i pionowe i uroczyście wstęga zostanie przecięta? Zobaczymy - realizacja tego projektu przewidziana jest na lata 2022 - 2027.


Na razie rowerzyści jeżdżący ruchliwą trasą 579 z Leszna do Kazunia nie będą bezpieczniejsi. Odrzucono wniosek poparty przez liczną grupę mieszkańców i sympatyków Puszczy, aby na tej trasie ustawić odcinkowy pomiar prędkości. Niby na większości drogi jest ograniczenie do 60 km/h, ale "mistrzów kierownicy" nie brakuje, kontrole policji nie wyłapują wszystkich nielegalnie przejeżdżających tu "tirowców". Nadal nie jest rzadkością spotkać rozjechane dzikie zwierzęta z łosiami włącznie. Wprawdzie odcinkowy pomiar byłby utrudniony przez liczne boczne dojazdówki i możliwe objazdy kamer systemu pomiaru, ale takie rozwiązanie uspokoiłoby ruch na drodze przecinającej park narodowy. Gdyby na wjeździe zamontować jeszcze wagę z fotoradarem rejestrującym nieprzepisowy ciężki transport, byłoby idealnie.

Udostępnij:

LISTA TRAS WYPADÓW ROWEROWYCH

Nie wiesz, gdzie pojechać na rowerowy wypad? Kliknij tu. Trasy rowerowe sprawdzone na własnych nogach, rowerze i czterech literach. Wypady z...

Szukaj tras i informacji o Puszczy Kampinoskiej na moich stronach

UWAGA PRACE NAD STRONĄ

UWAGA blog w trakcie przeprowadzki i remontu. Za utrudnienia przepraszam

O STRONIE

Proponuję kilka tras rowerowych, które już wraz ze znajomymi zdążyłem sprawdzić na własnych nogach i dwóch kółkach. Mam nadzieję, że nasze propozycje pomogą Państwu miło wypocząć i przy okazji poznać piękno okolic Puszczy Kampinoskiej. (Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej informuję, że strona może zbierać standardowe dane w plikach cookie. Jeśli tego nie chcesz, wyłącz odpowiednią opcję w Twojej przeglądarce).

Etykiety

Szukaj na tej stronie


Facebook Pages

Ad Banner