![]() |
Polskie siły 9. Pułku Ułanów kierowały się przez Famułki Brochowskie na Łubiec i Roztokę. Rekonesans dał informacje, że od południa z Leszna posuwają się niemieckie czołgi. Hitlerowska piechota zmotoryzowana zajęła wieś Grabina. Jeszcze w czasach rosyjskiego zaboru była to ważna wieś puszczańska z siedzibą leśnictwa Kampinos, znana była też postawiona na rozstaju dróg w dzisiejszym Łubcu - Karczma Grabińska.
Kierujący atakiem podpułkownik Klemens Rudnicki wezwał do wsparcia ataku na Grabinę drugi szwadron rotmistrza Bieleckiego, trzeci szwadron rotmistrza Ksyka i pierwszy szwadron rotmistrza Pałki z ciężkimi karabinami maszynowymi i działkami przeciwpancernymi. Za zabezpieczenie odpowiadał czwarty szwadron rotmistrza Poborowskiego z plutonem ciężkich karabinów i dwoma działkami przeciwpancernymi. Do bitwy nie udało się jednak ściągnąć na czas artylerii konnej.
![]() |
Mogiła polskiego żołnierza poległego
17 września 1939 podczas zdobywania Łubca
|
- Na Szkopa! - krzyknęli Polacy i rzucili się brawurowo na czołgi z granatami. Udało się im zniszczyć dwa. Niemcy z trzeciego wyskoczyli i w popłochu uciekli do lasu.
Kawalerzyści dopadli do zabudowań Grabiny, jednak okupili to śmiercią czterech swoich żołnierzy. Niemcy wycofali się powoli na południe od Grabiny. Tymczasem mieszkańcy wsi tłumnie przywitali polskich żołnierzy z obrazem Matki Boskiej. Ludzie całowali zmęczonych walką żołnierzy.
W trudnym położeniu znalazł się osłaniający tyły walczących pod Grabiną czwarty szwadron rotmistrza Poborowskiego. Udało mu się jednak powstrzymać uderzenie niemieckiej piechoty z lekkimi czołgami. Polacy podpalili cztery wozy Niemców, sami jednak ponieśli straty w ludziach i rozbito jedno z ich działek przeciwpancernych.
Do zmroku Niemcy atakowali Grabinę za pomocą piechoty i czołgów. Również kolejnego dnia bezskutecznie próbowali odbić ten ważny węzeł na trasie wojsk polskich zmierzających do Warszawy. Łącznie 9. Pułk Ułanów zniszczył w tym czasie osiem niemieckich czołgów, a jeden zdobył. W walce zginęło pięciu polskich podoficerów i dwudziestu sześciu ułanów.
![]() |
spalone Leszno
|
W czasie, gdy wieczorem 16 września kończyła się bitwa pod Grabiną, pod opanowane na początku września okoliczne Leszno zbliżał się oddział około 300 polskich żołnierzy. Pod osłoną nocy 11. Batalion 84. Pułku Piechoty pod dowództwem majora Tadeusza Kiersta zdobył wieś. Polacy wycofali się przed świtem, a powracający okupanci krwawo zemścili się na mieszkańcach. Leszno spalono, wiele osób zamordowano lub zostało wywiezionych na przymusowe roboty do Niemiec.
![]() |
fot. Wikipedia
|
-----------------------------
Przygotowując tekst korzystałem m.in. z:
ks. Waldemar Wojdecki "Dzieje Leszna i Puszczy Kampinoskiej", Wydawnictwo "Lumen", Leszno k.Błonia 1998
Lechosław Hertz, "Puszcza Kampinoska. Przewodnik". Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2006
Apoloniusz Zawilski "Bitwy polskiego września", Wydawnictwo "Znak", Kraków 2009.
0 komentarze:
Prześlij komentarz